timer heart dashboard task search Facebook

Özel Ders Almak Mantıklı Mı?

Özel Ders Almak Mantıklı Mı?

Özel Ders Almak Mantıklı Mı?

Öğrenciler eğitim hayatında daha başarılı olabilmek için farklı bir eğitim desteğine ihtiyaç duyar. Bazı öğrenciler dershane ya da etüt merkezi gibi kurumlarda başarı edinirken bazı öğrenciler için özel ders daha fazla yarar sağlamaktadır. Bu süreçte en iyi özel ders öğretmeni arayışında olan öğrenciler günlük ya da haftalık ders alabilir.
 

Özel Ders Almanın Faydaları Nelerdir?

Her yaştan öğrenci özel ders alarak okul içindeki eksikliklerini giderirken başarılı bir eğitim hayatına adım atabilir. Okul ve dershane ortamındaki kalabalık sınıflar, öğretmenlerin her öğrenci ile birebir ilgilenmesini zorlaştırır. Özel derslerde ise öğrenciler tüm sorularını ve anlamadığı noktaları öğretmenlerine sorarken daha rahat bir tavır içindedir. Bu durum konunun tam olarak kavranmasını sağlar ve eksiksiz bir öğrenim süreci yaşanabilir.
Kalabalık sınıflarda öğrencilerin dikkatini kolaylıkla dağılır, arkadaşları ile konuşma ihtiyacı duyabilir ya da dış etkenler rahatsız eder. Özel dersler genellikle ev ortamında ve sessizlik içinde verilir dolayısıyla öğrencinin odak noktası öğretmeni ve ders konusudur. Ders konuları, öğrencinin ihtiyaç duyduğu ya da eksik olduğu konularda belirlenir ve kaliteli bir eğitim ortamı oluşur.
Özel öğretmenler, üniversite öğrencileri ya da eğitimini tamamlayan öğretmenler tarafından verilebilir. Özel ders fiyatları ise şehir, öğretmen yetkinliği, seans sayısına göre farklılık gösterecektir.
Özel derslerde ebeyven, öğrenci ve öğretmenlerin iletişim içinde olması tavsiye edilir. Ebeveynler, çocukta eksik gördüğü ve okul öğretmenlerinden aldığı dönütleri paylaşır; öğrenci kendi eksiklerini ifade eder ve özel ders öğretmenleri bu plan dahilinde öğrenci ile bir program belirler. Oluşturulan program öğrencinin ders hakimiyetini arttırırken topluma faydalı bir birey olması için zemin hazırlanır.


Özel Ders Öğretmeni Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İhtiyaç duyulan ders ya da konu hakkında verimli bir program hazırlamak öğrenmenin tam anlamıyla gerçekleşmesini sağlayacaktır. Eğitim sisteminde genellikle ezbere dayalı bir öğrenme programı belirlenir ancak özel derslerde oyun ablası / abisi öğrencinin motivasyonunu arttırmak ve öğrenmenin sağlıklı bir süreç içinde gerçekleştirmesini sağlamak için eğlenceli ve öğretici metodları kullanır.
En iyi özel ders veren kurumlar öğrencilerin eğitim hayatını doğrudan etkileyebilir bu nedenle dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır:
  • Kendi branşında uzman olmalı ve gerekli eğitimleri tamamlamalıdır,
  • Öğrencilere karşı sevgi dolu ve öğretici bir eğitim stratejisi benimsemelidir,
  • Öğrencilerin eksik olduğu konuları fark ederek dersi eğlenceli bir hale getirmelidir,
  • Referansları incelenmeli ve gerektiği takdirde daha önce ders verdiği öğrencilerin ebeveynleri ile iletişime geçilmelidir.