timer heart dashboard task search Facebook

Ev ve Ofis Temizliği Nasıl Yapılır?

Ev ve Ofis Temizliği Nasıl Yapılır?

Ev ve Ofis Temizliği Nasıl Yapılır?

Temiz olmayan ev ya da ofis sağlıklı bir ortam sunmadığı gibi hastalıklara da davetiye çıkaracaktır. Aynı zamanda hijyenden uzak bir ortam dünyanın en güzel mekanı da olsa insanların gözüne hoş görünmeyebilir. Bu nedenle ev ve ofis temizliği nasıl yapılır hakkında bilgi sahibi olmak sağlıklı ve hijyenik bir yaşam alanı sağlayacaktır. Ev ve ofis temizliği konusu ile ilgili bilinmesi gerekenleri beraber inceleyelim.


Ev Temizliği Nasıl Yapılır?

Pek çok insan günün büyük bir kısmını evde geçirir dolayısıyla evde toz, mikrop, akar vb. sebepler bakteri oluşumunu hızlandırır. Özellikle küçük çocuklar, astım gibi kronik bir rahatsızlığı bulunanlar kirli ve havasız bir ortamda daha çabuk hastalanabilir. Evde temizlik yapmak hastalıklardan uzak durulmasının yanı sıra mutluluk ve huzur dolu bir ortam sunar.Ayrıca mevsim geçişlerinde kapsamlı dip bucak temizlik yapmak yılın geri kalanında daha temiz olunmasını sağlayacaktır.

Temizliğe başlamadan önce evi havalandırmak gerekir, birçok kişi kış aylarında ve soğuk havalarda evi havalandırmaktan kaçınır. Ancak bu durum evdeki hava akışını engellediği gibi mikropların çoğalmasına sebep olacaktır. Havalandırılmayan ev çok temiz olsa bile rahatsız edici ve nahoş bir kokuda olabilir. Özellikle mutfak ve sigara kokularından arınmak için evin her gün en az on dakika havalandırılması gerekir. Ardından odalar, salon, mutfak, banyo ve tuvalet temizliği başlayacaktır.

Yoğun hayat temposu temizlik için yeterli zamanın kalmamasına sebep olabilir. Dolayısıyla temizlik şirketlerinden yardım almak yaşanılan evin her zaman pırıl pırıl olmasını sağlayacaktır. Tertemiz ve hoş kokulu bir ev için günlük yada haftalık temizlik yaptırmak sıklıkla tercih edilir. Eve temizliğe gelen kişiler temizlik tüyoları hakkında oldukça deneyimlidir bu nedenle tüm evin temizliği kısa sürede biter.


Ofis Temizliği Nasıl Yapılır?

Ofis temizliğine başlarken ilk önce fazlalıklar ortadan kaldırılmalı ve ardından çöp boşaltılmalıdır. Toz ve kirlerden arındıktan sonra zeminin uygun bir şekilde temizlenmesi ve dezenfekte edilmesi gerekir. Aynı zamanda masa üstünde bulunan telefon, bilgisayar, fax cihazı gibi araçlar mikropların en fazla bulunduğu yerlerdir. Bu nedenle tüm ofis eşyaları nemli ve yumuşak bir bezle silinmelidir.
Ofis temizliği nasıl yapılır sorusu hakkında bilgi edinmek ve temizlik yaptırmak çalışanların verimli bir ortamda çalışmasını sağlarken müşteri ve yatırımcılar ofis hakkında olumlu görüşlere sahip olur.