timer heart dashboard task search Facebook

Evde Sağlık Hizmeti Nasıl Alabilirim?

Evde Sağlık Hizmeti Nasıl Alabilirim?

Evde Sağlık Hizmeti Nasıl Alabilirim?

Her geçen gün evde sağlık hizmeti alan kişilerin sayısı çoğalmaktadır. Yaşa bağlı artan kronik hastalıklar, doğuştan gelen engeller, ameliyat sonrası bakım ihtiyacı, kanser hastaları vb. durumlarda evde sağlık hizmeti nasıl alabilirim sorusu gündeme geliyor. Evde sağlık hizmeti alan hastalar, hastaneye gitme sıklığını azaltarak ev ortamında iyileşme süreci yaşayabilir.


Evde Sağlık Hizmeti Nedir?

Hastanın günlük aktivitelerini yapamaması, kendi bakımını karşılayacak durumda olmama, teşhis ve tedavi sonrası süreçlerde evde sağlık hizmetine ihtiyaç duyulur. Evde sağlık hizmeti özel kuruluşlar, belediyeler ya da Sağlık Bakanlığı tarafından verilebilir. Bu hizmet kapsamında hastanın tıbbi ihtiyaçları giderilir ve bakımları yapılır aynı zamanda günlük yaşam için yardımcı olunmaktadır. Evde sağlık hizmeti alan hastalara gerekli durumlarda ilaç, pansuman, fizik tedavi vb. uygulanabilir ve rehabilitasyon gibi ihtiyaçları karşılanır.
Evde sağlık hizmeti veren sağlıkçılar uzman hemşireler ve profesyonellerden oluşmaktadır. Hasta, aile hekimi veya uzman sağlık personeli tarafından değerlendirilir ve gerekli durumlarda ev ziyareti yapılmaktadır. Herhangi bir usulsüzlük olmadığı takdirde rapor onaylanır ve evde sağlık hizmeti alma süreci başlayabilir.
Günlük yaşam standartlarını değiştirmek istemeyenler ve ev konforunda tedavi olmak isteyenler evde sağlık hizmeti ile iyileşme sürecini tamamlayabilir. Ayrıca hastanın bakımını yapabilecek yetkinlikte birinin bulunmaması ve bakımın zor olması halinde evde sağlık hizmeti en ideal seçenektir. Eş, dost tarafından gönüllü olarak yapılan sağlık bakımları iyileşme sürecinin gerekliliklerini sağlayamayabilir.


Evde Sağlık Hizmeti Almanın Faydaları Nelerdir?

Hastane ortamı hastalar için stresli ve endişeli bir sürece sebep olabilir. Bir an önce eve gitmek isteyen ancak tedavisi henüz tamamlanmayan hastalar için evde sağlık hizmeti almak moral ve motivasyonu arttıracaktır. Evde sağlık hizmetini nasıl alabilirim ile ilgili başvurularını tamamlayan hastalar, evde sevdikleri ile beraber özgürlük ve rahat içinde tedavi olabilir.
Hastaneye gitmekte zorlanan ya da gidemeyecek durumda olan hastalar evde sağlık hizmeti alarak yaşam kalitelerini yükseltirken mutlu bir süreç geçirebilir. Ayrıca hastane ortamında yüksek seviyelerde olan enfeksiyon kapma riski evde daha azdır.
Evde sağlık hizmetinin yanında bakım hizmeti de alan hastalar için ev temizliği, yemek pişirme, alışveriş yapma ya da hasta bakımı / temizliği gibi destekler de sağlanır. Uzun vadede bakıma ihtiyaç duyan hastalar için diyetisyen, psikolog, sosyal hizmetler uzmanı, fizyoterapist gibi uzmanlar da görevlendirilebilir.