timer heart dashboard task search Facebook

Bakıcı Nasıl Bulunur?

Bakıcı Nasıl Bulunur?

Bakıcı Nasıl Bulunur?

Günümüzde çalışan annelerin sayısı her geçen gün artış gösterirken ev ve çocuk işlerini bir arada yürütmekte zorlanan anneler bir bakıcı arayışına dahil oluyor. Bakıcı nasıl bulunur konusu ile ilgili araştırma yapmaya başlayan anneler çocuklarını emanet etmek için stresli bir sürece girmektedir. Bu süreçte dikkat edilmesi gerekenler ve en iyi bakıcı özelliklerini sizin için anlattık.


İyi Bir Bakıcının Özellikleri Nelerdir?

Çocuk gelişiminde 0 – 6 yaş ergenlik ve yetişkinlik dönemini doğrudan etkilemektedir. Bu nedenle günün bir kısmını bakıcı ile geçiren bebekler için özverili ve titiz bir araştırma yapılması gerekir. Her anne için ideal bebek ve çocuk bakımı farklılık gösterse de temel de aynı özellikler talep ediliyor. Çocukları sevmesi, güvenilir, eğitimli ve sevgi dolu olmasının yanı sıra zararlı alışkanlıklarının bulunmaması her annenin ortak istekleri arasında yer almaktadır. Bebek bakıcısı arıyan aileler mutlaka aradığı özellikleri net olarak belirlemeleli gündüzlü, yatılı, ev işi yapıp yapmayacağı konularında kesin karara varmalıdır.
İyi bir bakıcıda bulunması gereken ve neredeyse her annenin talep ettiği özellikler şunlardır:
  • Hoşgörü ve sabır,
  • Çocuk gelişimi ve bakımı için yeterli eğitim ( en az çocuk gelişimi alanında meslek lisesi mezunu),
  • Çocuk bakımı, beslenmesi ve temizliği hakkında bilgi ve deneyim,
  • Çocuk psikolojisi hakkında bilgi sahibi olmak,
  • Sorumluluk sahibi olması,
  • Gün içinde çocukla yaşına ve gelişimine uygun aktiviteler yapması.
Bu özelliklerin haricinde birçok anne baba bakıcı fiyatları hakkında da endişe yaşamaktadır. Bakıcı fiyatları her şehirde farklılık gösterdiği gibi gündüzlü ya da yatılı olması, eğitimi ve tecrübesi gibi özellikler de etkili olmaktadır.


Bakıcı Görüşmelerinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Ebeveynler bakıcı bul sorgusu ile başlayan internet aramalarına eş – dost ve komşu tavsiyeleri ile devam edebilir. Ancak bu durum endişeyi daha fazla arttırırken kafa karışıklığına sebep olacaktır. Bu nedenle ebeveynler kendi isteklerini ve bebeklerinin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmalıdır. Bakıcıdan beklenenler, aile kuralları ve çocuk bakımı konusunda her şeyin açık bir şekilde görüşülmesi her iki taraf için de olumlu bir görüşme sağlar.
Bakıcı ile çalışmaya başlamadan önce en az on beş günlük bir deneme süresinin olması bebeğin bakıcıya alışmasına yardımcı olurken ebeveyn – bakıcı ilişkisini de pozitif yönde etkileyecektir. Acele edilerek ve sabırsızlıkla alınan bir karar kötü sürprizlere sebep olabilir. Bakıcı ve bebek uyumlu olduğunda tüm aile bireyleri mutluluk duyacaktır.