timer heart dashboard task search Facebook

Eğitimli Bakıcı Nasıl Bulunur?

Eğitimli Bakıcı Nasıl Bulunur?

Eğitimli Bakıcı Nasıl Bulunur?

Kadınların çalışma hayatında daha aktif olması ve yaşam biçimlerinde yaşanan değişimler bakıcı arayan ailelerin sayısını arttırmaktadır. Günümüzde çocuklarının ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamak isteyen ebeveynler eğitimli bakıcı nasıl bulunur sorusu ile araştırma yapıyor. Araştırma sürecinde en iyi bakıcıyı bulmak ve çocuğunu gönül rahatlığıyla emanet etmek isteyen ebeveynler birçok kriteri göz önünde bulundurmaktadır.


Bakıcı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dünyada ve Türkiye’de eğitimli bakıcı arayan aileler yatılı ya da gündüzlü gibi seçenekleri değerlendiriyor. Yatıcı bakıcı tercih eden aileler günlük hayatın koşturmacasından uzaklaşma şansına sahip olurken gündüzlü bakıcılarda anne, baba ve çocuk daha fazla vakit geçirebiliyor. Bakıcı seçerken birçok ebeveyn aşağıdaki faktörleri göz önünde bulunduruyor:
  • Eğitimi ve deneyimi,
  • Çocuklara karşı davranışları ve tutumu,
  • Kötü alışkanlıklarının olmaması,
  • Referansları,
  • Çocuk psikolojisine hakim olması,
  • Çocuklarla eğlenebilmesi ve oyun kurabilmesi,
  • Sorumluluk sahibi olması ve işini severek yapması.

Her çocuk için ihtiyaçlar farklı olsa da anne babalar genellikle çocuğuna en iyi bakabilecek birini arıyor. Eğitimli bakıcı bul sorgusu ile internette araştırma yapan ebeveynler referanslar, tecrübe gibi kriterleri değerlendirdikten sonra yüz yüze görüşerek karar vermektedir.

Bakıcı seçimlerinde önemli olan diğer bir kriter ise bakıcı fiyatları olarak öne çıkıyor. Çocuklarına iyi bir gelecek sunmak isteyen ebeveynler eğitimli bakıcı fiyatları ve bakıcı özelliklerine göre bir program hazırlamaktadır.
 

İyi Bakıcı Nasıl Bulunur?


Günümüzde her alanda olduğu gibi bakıcı arayışlarında da internet tercih edilmektedir. Bu sayede bakıcının deneyimi, referansları ve aldığı yorumlar objektif bir şekilde öğrenilebiliyor. Bakıcıya karar veren aileler en az on beş gün boyunca deneme sürecine girmelidir. Bu süreçte bakıcı – çocuk ve bakıcı – aile ilişkileri yakından gözetilmesi daha iyi sonuçların alınmasına yardımcı olacaktır.
Bakıcı konusunda ebeveynler zor, yorucu ve stresli bir süreçten geçebilir. Çocuğun ve ailenin yeni bir kişiye alışması ve anne babanın çocuktan ayrı kalacak olması genellikle stresin artmasına neden olur. Ancak bakıcıdan beklenenler, kurallar, yapılması ve yapılmaması istenenler gibi her konuda açık ve net konuşmak uygun kişinin bulunmasını kolaylaştıracaktır. Bakıcı bulma sürecinde kararlı olmak ve istekleri dile getirmek oldukça önemlidir.