timer heart dashboard task search Facebook

Kişisel Antrenör Nedir?

Kişisel Antrenör Nedir?

Kişisel Antrenör Nedir?

Spor yapan kişiler belirli dönemlerde hedeflediği noktaya varamaz ya da hayal kırıklığı yaşayarak sporu bırakabilir. Aynı zamanda bazı kişiler spor ya da sağlıklı yaşamak için desteğe ihtiyaç duyabilir. Bu noktalarda kişisel antrenörler, diğer adıyla personal trainer gerekli motivasyon ve program desteğini sağlamaktadır.
 

Personal Trainer Nedir?

Kişisel antrenör, kişiye özel antrenman planları hazırlar, antrenman esnasında doğru egzersiz hareketlerini gösteren antrenman ve spor alanında uzman kişilerdir. Bu kişiler resmi belge ve sertifikalara sahiptir aynı zamanda alanında uzman ve deneyimli kişilerden oluşmaktadır. Kişisel antrenörler spor, sağlıklı beslenme ve yaşam konusunda gerekli desteği sağlar.
Personal trainer ya da diğer ismiyle kişisel antrönerler spor ekipmanları konusunda bilgi sahibidir dolayısıyla spor esnasında kişilerin yanlış hareketlerden dolayı sakatlanmaları ya da yaralanmaları gibi konular minimuma indirilir. Aynı zamanda spor esnasında herhangi bir problemde gerekli ilk yardımı yapabilecek yetkinliktedir bu nedenle sağlık sorunları en az seviyede atlatılmaktadır.
Spor konusunda daha önce bir tecrübesi olmayan kişiler ya da çeşitli sebeplerle sürekli spora ara verenler kişisel antrenörlerle çalıştığında kısa sürede etkili sonuçlar alabilir. Ayrıca spora olan ilginin artması, vaktin keyifli ve öğretici geçmesinin yanı sıra ihtiyaç duyulan motivasyonlar da kişisel antrenörler tarafınsan sağlanır.
Kişisel antrenörler tarafından hazırlanan program doğrultusunda yapılan beslenme, egzersiz vb. personal trainnig olarak adlandırılır. Spor programı boyunca kişinin psikolojik dengesi, yaşam biçimi, alışkanlıkları vb. program oluşturma aşamasında önemli bir etkendir.
 

Kişisel Antrenör Nasıl Seçilir?

Kişisel antrenörler, destek verdiği kişileri bedensel ve mental olarak derse hazırlar. Aynı zamanda spor öncesi ve spor sonrasında gerekli olan tüm destek, eğitim ve motivasyon kişisel antrenörler tarafından verilmektedir. Kişisel antrenörler alanında uzman ve deneyimli olmasının yanı sıra açık bir iletişim kurma becerisine sahip olmalı ve yol göstermelidir.
Spor eğitmeni seçerken eğitim ya da ders öncesinde e – mail, telefon yoluyla ya da birebir görüşmek yararlı olacaktır. Kişisel antrenör gerektiği takdirde bir otorite kurmayı başarmalı, öğrencinin ruhsal ve bedensel özelliklerine göre bir program hazırlamalıdır.
Ders sırasında zorlayıcı hareketler haricinde efektif hareketlere özen gösterilmelidir. Ders verdiği kişiye karşı sabırlı olmalı ve tüm sorularına cevap vermelidir. Kişisel antrenörler, hayatınızın büyük bir kısmını etkileyebilir bu nedenle özverili bir araştırma sürecine girmek daha doğru sonuçların alınmasına yardımcı olabilir.